Vítaj TwUu a pAčQo

Bolest lze rozdýchat: pomalu a soustředěně

22. ledna 2010 v 23:34 | ZyZy & Haše |  Diary

Kontrolované dýchání pomáhá snížit pocity bolesti.
Vědci z Neurologického ústavu nemocnice St. Joseph's Hospital and Medical Center v americké Arizoně uzavřeli výzkum o dýchání. Prokázali, že cíleně zpomalené dýchání sníží potřebu pacientů užívat léky proti bolesti a na uklidnění. Dokonce soustředěné dýchání odbourává pocity sklíčenosti a deprese. Zveřejnila to Mezinárodní asociace pro výzkum bolesti.


Výzkum vedl lékař Arthur Craig ve spolupráci s Ústavem psychologie Arizonské univerzity. Zjištění nabízí vysvětlení předchozích domněnek o tom, že meditace má příznivé účinky proti bolesti a dechová cvičení jógy mohou zmírnit deprese. Výsledky rovněž prokázaly význam důležitosti pozitivního optimistického myšlení.

Do studie byly zapojeny dvě skupiny žen ve věku mezi 45 a 65 lety. Jedna skupina zahrnovala ženy zdravé, druhá skupina se skládala z ženy trpících fibromyalgií.To je nemoc, charakteristická neustávající bolestí svalů a kostí.

Během výzkumu byly účatnicím pouštěny mírně bolestivé impulsy do dlaní. Lékaři porovnávali stav účastnic, ve chvíli, kdy ženy dýchaly normálně a ve chvíli, kdy snížily frekvenci dýchání na padesát procent. Nervová soustava přestane být tolik citlivá na bolestivé impulzy, protože se celkově uvolní, orgamizmus se zklidní.

Rozdýchávání bolesti se nyní běžně aplikuje při porodních bolestech, mělo by se ale aplikovat při jiných bolestivých stavech, zní závěr vědců.

Normální dechová frekvence je 16 nádechů za minutu. Pokud dech prodloužíme a prohloubíme, přibližně na 8 nádechů za minutu, výsledky by se měly dostavit.

Foto:Profimedia.cz
Zdroj:Žena.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama